Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczęła budowę szóstego okrętu z serii Kormoran. Nowy okręt o nazwie ORP Czajka dołączy do polskiej Marynarki Wojennej jako niszczyciel min typu Kormoran II. Będzie to trzeci okręt tego typu budowany obecnie, a szósty w całej serii. ORP Czajka (606) będzie kontynuował tradycję jednostek przeciwminowych noszących tę nazwę.
Fot. GospodarkaMorska.pl
Pierwsze monopale dla polskiej farmy wiatrowej Baltic Power zostały wysłane z fabryki do terminala instalacyjnego na Bornholmie. Produkcja monopali rozpoczęła się w styczniu 2024 roku, a na początku przyszłego roku planowane jest ich przetransportowanie na miejsce instalacji. W sumie zostanie wyprodukowanych 78 monopali, z czego dwie posłużą dla morskich stacji elektroenergetycznych, a reszta będzie stanowić podstawy dla turbin wiatrowych. Port Roenne na Bornholmie będzie pełnił funkcję bazy instalacyjnej dla Baltic Power, ponieważ polski terminal w Świnoujściu może jeszcze nie być gotowy.
Fot. Steelwind Nordenham / LinkedIn
Szwedzka Administracja Morska zamówiła łódź pilotową EF-12 od Artemis Technologies, wyposażoną w całkowicie elektryczny napęd, co czyni ją jedną z pierwszych tego typu jednostek. Inwestycja ta ma na celu zwiększenie zaangażowania organizacji w dekarbonizację przemysłu morskiego, w tym działalności portowej. Artemis EF-12 będzie pierwszą jednostką tego rodzaju używaną w szwedzkich portach i planuje się, że rozpocznie działanie wiosną 2026 roku. Łódź będzie wyposażona w technologię wodolotu, co pozwoli jej unosić się nad wodą, eliminując opór wody na kadłub. To rozwiązanie ma zoptymalizować zużycie energii, zwiększyć prędkość oraz zredukować hałas podczas pracy.
Fot. Artemis Technologies
W niemieckim kurorcie Prerow otwarto najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, mające 720 metrów długości i 4,20 metra szerokości, wspierane przez 87 pali. Budowa, która rozpoczęła się w sierpniu 2022 roku, obejmowała także powstanie portu osłonowego dla małych jednostek. Molo ma pełnić funkcję atrakcji turystycznej oraz oferować ochronę dla statków w niebezpieczeństwie. Jest na nim dozwolony ruch pojazdów serwisowych i ratunkowych. Przylegający port posiada powierzchnię użytkową 10 tysięcy metrów kwadratowych i jest przeznaczony na 33 jednostki rekreacyjne oraz rybackie.
Fot. Shutterstock, Fb/Inselhafen-Prerow
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił, że w Świnoujściu trwają prace nad budową terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Projekt, realizowany przez Orlen Neptun, ma zostać ukończony na początku 2025 roku, co uczyni go pierwszym tego rodzaju terminalem w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Inwestycja jest podzielona na kilka etapów rozpoczętych w 2023 roku. Terminal lądowy powstaje na obszarze o powierzchni prawie 20 hektarów, gdzie będą przeładowywane i składowane kluczowe części morskich turbin wiatrowych, takie jak wieże, łopaty i gondole. W pierwszej kolejności terminal będzie używany do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, budowanej przez Orlen i Northland Power, a następnie będzie wspierał realizację kolejnych projektów.
Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
Port Gdańsk podsumował wyniki za trzy kwartały 2024 roku, wykazując łączny przeładunek przekraczający 58 milionów ton towarów. Paliwa płynne, w tym głównie ropa naftowa i produkty ropopochodne, pozostają dominującą grupą ładunkową, stanowiąc ponad połowę całkowitego przeładunku.
Fot. Portalmorski.pl