Terminal T3 w gdańskim Baltic Hubie gościł pierwszy oceaniczny kontenerowiec z Azji, MSC Stacey. To nowoczesna jednostka typu neopanamax o długości 366 metrów, która przybyła w ramach testów. Terminal planuje pełne uruchomienie w 2025 roku, umożliwiając obsługę największych statków kontenerowych.
Fot. GospodarkaMorska.pl
Remontowa Shipbuilding podpisała kontrakt na budowę siedmiu promów elektrycznych dla CMAL. Promy będą obsługiwać połączenia na zachodnim wybrzeżu Szkocji, przewidując zmniejszenie emisji CO2. Dostawa rozpocznie się w 2027 roku, a zakończenie kontraktu planowane jest na 2029 rok.
Fot. Remontowa Shipbuilding S.A.
Cedrob Porty zbuduje automatyczną mroźnię wysokiego składowania w Porcie Gdańsk o wartości 200 mln zł, wspierając eksport polskich produktów spożywczych. Inwestycja jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, tworzącej ponad 3 000 miejsc pracy.
Aut. GospodarkaMorska.pl
PGE Baltica i DORACO podpisały umowę na budowę bazy operacyjno-serwisowej w Ustce dla farm wiatrowych. Konstrukcja rozpocznie się wiosną, a zakończenie prac planowane jest na 2026 rok. Baza będzie wspierać farmę Baltica 2 na Bałtyku.
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
W porcie Świnoujście pomyślnie przetestowano podłączenie promu M/S Peter Pan do lądowego zasilania, zmniejszając emisję spalin i hałasu. To element polityki TT-Line mającej na celu ograniczenie emisji CO2 o 40% do 2035 roku.
Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście