REGENT Craft, amerykański producent nowoczesnych pojazdów elektrycznych, wprowadza ekranoplany Monarch do użytku w Egipcie. Pojazdy te, łącząc funkcje statku i samolotu, oferują wyjątkową efektywność – poruszają się z prędkością do 290 km/h, zużywając mniej energii niż tradycyjne jednostki morskie. Monarchy będą wykorzystywane w transporcie pasażerskim między głównymi miastami Egiptu i popularnymi kurortami turystycznymi. Projekt wspiera ekologiczne rozwiązania i wpisuje się w rozwój transportu morskiego opartego na odnawialnych źródłach energii.
Wizualizacja – REGENT Craft.
Port Chancay, pierwszy tego typu w Ameryce Południowej, został zbudowany przez chiński koncern COSCO Shipping. Zlokalizowany na wybrzeżu Pacyfiku, port ma strategiczne znaczenie dla morskiego Jedwabnego Szlaku, łącząc rynki Azji i obu Ameryk. Inwestycja o wartości 3,6 mld USD obejmuje zaawansowaną infrastrukturę przeładunkową oraz terminale kontenerowe. Władze chińskie podkreślają, że projekt przyczyni się do zwiększenia handlu międzynarodowego i wzmocnienia współpracy gospodarczej.
Fot. Depositphotos
Niemcy, jako część strategii uniezależnienia się od surowców z Rosji, zakazały obsługi statków transportujących rosyjski skroplony gaz ziemny (LNG). Decyzja ta jest odpowiedzią na działania wojenne Rosji w Ukrainie i ma na celu ograniczenie wpływów ekonomicznych Rosji w Europie. W dłuższej perspektywie, Niemcy planują inwestować w rozwój terminali LNG i import gazu z alternatywnych kierunków, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Kataru.
Fot. RWE
Rosja zwiększa obecność swoich okrętów wojennych w pobliżu Europy Zachodniej. Portugalskie władze morskie zgłaszają wzmożony ruch jednostek wojskowych, w tym fregat, korwet i jednostek rozpoznawczych. Eksperci wskazują, że działania te mogą być próbą zastraszenia krajów NATO lub demonstracją siły na wodach międzynarodowych. Sytuacja budzi obawy o bezpieczeństwo regionu i jest monitorowana przez lokalne i międzynarodowe siły zbrojne.
Fot. PortalMorski.pl
Statek dźwigowy Svanen, znany z budowy fundamentów farm wiatrowych, przybył do Gdyni w ramach przygotowań do realizacji pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Jednostka została zmodernizowana, by sprostać wymaganiom projektów offshore w regionie Morza Bałtyckiego. Farma Baltic Power, będąca wspólnym przedsięwzięciem Orlenu i Northland Power, przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Fot. GospodarkaMorska.pl
Monopale dla farmy wiatrowej Baltic Power, zlokalizowanej 23 km od wybrzeży Polski, zostały wyprodukowane i wysłane z Niemiec. Farma o mocy 1,2 GW zapewni energię dla miliona gospodarstw domowych. Spółka zapowiedziała, że w sumie wykonanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 r. elementy trafią na teren budowy. Na farmie wiatrowej zostanie zainstalowanych łącznie 78 monopali, 76 dla turbin wiatrowych i 2 dla morskich stacji elektroenergetycznych. Projekt jest ważnym krokiem w rozwoju polskiego sektora energetyki odnawialnej, pozwalając na redukcję emisji CO2 o 2,8 mln ton rocznie. Inwestycja wspiera transformację energetyczną kraju. Mająca powstać na Bałtyku morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy ok. 1,2 GW, której zakończenie budowy i uruchomienie planowane jest na 2026 r., to wspólne przedsięwzięcie Orlenu i kanadyjskiej spółki Northland Power.
Fot. Steelwind Nordenham
W gdańskim porcie rozpoczęła się budowa nowego terminala T5. Inwestycja, wyceniana na ponad 450 mln EUR, obejmuje dwa głębokowodne nabrzeża o łącznej długości 717 m oraz place montażowe dedykowane instalacjom morskich farm wiatrowych. Baltic Hub ma już podpisaną umowę na jego wykorzystanie z PGE Baltica, który jest jednym z deweloperów farm w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. T5 powstanie poprzez zalądowienie obszaru o powierzchni 21 hektarów. Terminal ma być ukończony w 2026 roku i stać się kluczowym elementem infrastruktury portowej w Polsce.
Wizualizacja – Ministerstwo Infrastruktury
Szwedzki koncern Saab zaprezentował system Autonomous Ocean Core, który umożliwia pełną autonomię operacyjną okrętów. Rozwiązanie wspiera takie działania jak nawigacja w trudnych warunkach, wykrywanie zagrożeń czy prowadzenie wojny elektronicznej. System został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu efektywności i bezpieczeństwa operacji morskich w obliczu rosnących wyzwań geopolitycznych.
Fot. Saab
Port Północny, uruchomiony w 1974 roku, stał się jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Obecnie port obsługuje największe jednostki handlowe i jest jednym z liderów w regionie Morza Bałtyckiego pod względem przeładunku towarów. Jubileusz 50-lecia to okazja do podkreślenia jego roli w rozwoju gospodarki morskiej i globalnego handlu.
Fot. Materiały prasowe ZMPG