Międzynarodowe Targi Morskie i Militarne BALTEXPO 2025
Strona główna » Blog » Wiatr zmian w branży morskiej, czyli najważniejsze wiadomości z pierwszego tygodnia 2025 r.

Wiatr zmian w branży morskiej, czyli najważniejsze wiadomości z pierwszego tygodnia 2025 r.

Czym żyła branża morska w pierwszym tygodniu 2025 roku? Oto najważniejsze wiadomości:

Ważne komponenty polskiej elektrowni jądrowej powstaną we Włoszech?

Włoskie zakłady Westinghouse Mangiarotti w Monfalcone mają produkować kluczowe komponenty dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, w tym wytwornice pary i zbiorniki ciśnieniowe reaktorów AP1000. Zakłady te są uznawane za jedne z najnowocześniejszych w branży nuklearnej i mogą współpracować z polskimi firmami dostawczymi. Westinghouse podpisał listy intencyjne z ponad trzydziestoma polskimi firmami i planuje złożenie zamówień w 2024 roku. Pierwsza elektrownia oparta na technologii AP1000 składająca się z trzech bloków ma rozpocząć budowę, a beton pod pierwszy blok ma być wylany w 2028 roku, z planowaną eksploatacją od 2036 roku.

Czytaj więcej

Fot. – PEJ

Ministerstwo Infrastruktury przeznaczy 2mld zł na inwestycje w sektor morski

W 2024 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że na inwestycje w sektorze morskim w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono ponad 2 miliardy złotych. Wśród planowanych inwestycji na 2025 rok znajduje się budowa infrastruktury portu kontenerowego w Świnoujściu. Minister Marchewka w rozmowie z Radiem Szczecin potwierdził, że „wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem”. Posiadamy decyzję lokalizacyjną, zorganizowane przetargi oraz podpisane umowy dotyczące badania dna morskiego w miejscach realizacji inwestycji. Pracujemy nad tym, aby terminal w Świnoujściu mógł przyjmować największe statki na świecie na przełomie 2028 i 2029 roku – dodał Marchewka.

Inwestycja, kosztująca kilkanaście miliardów złotych, obejmuje między innymi budowę toru podejściowego i ma być zlokalizowana na wschód od falochronu terminala LNG, zajmując obszar około 70 hektarów.

Czytaj więcej

Źródło – LEW/rel

PSA Singapore bije rekord rocznych przeładunków.

Główny singapurski operator kontenerowy poinformował o swoim sukcesie, jakim było obsłużenie w 2024 roku ponad 40 milionów TEU. Ma to podkreślać jego rozwój, jako również podmiotu międzynarodowego koncernu, do którego należy m.in. znajdujący się w Gdańsku terminal Baltic Hub. Jak podkreśla PSA Singapore, ten nowy rekord przewyższa poprzedni, wynoszący 38,8 miliona TEU ustanowiony w 2023 roku. Jako największy na świecie węzeł przeładunkowy, PSA wzmacnia swoją pozycję jako istotnej bramy łączącej gospodarkę Singapuru z globalnym rynkiem. Aktywa firmy osiągnęły na koniec 2023 r. prawie 27,5 mld dolarów. Swój wkład w ogólną działalność PSA ma również znajdujący się w Porcie Gdańsk terminal przeładunkowy Baltic Hub, w którym firma ma 40% udziałów. Aktualnie trwa jego

rozbudowa. Dzięki budowie terminalu T3 jego roczna przepustowość wzrośnie nawet o 1,5 mln TEU.

Czytaj więcej

Fot. – PSA Singapore

Kontrola tankowca Eagle S podejrzanego o uszkodzenie podmorskich kabli

W 2024 r. fińskie służby przeprowadziły w krajowych portach blisko 300 kontroli zagranicznych statków. Wcześniej media informowały, że wysłużony ok. 20-letni tankowiec Eagle S wielokrotnie zmieniał nazwę i uczestniczył w wypadkach, m.in. zderzył się z ruchomą platformą wiertniczą u wybrzeży Teksasu w USA i miał wyciek ropy u wybrzeży Chile. Eagle S, który – jak się zakłada – należy do rosyjskiej „floty cieni”, został zatrzymany w Boże Narodzenie, kilka godzin po awarii przesyłu energii kablem EstLink 2. Jednostka realizowała wówczas kurs z Petersburga w stronę Egiptu. Flotę cieni tworzą przestarzałe, wysłużone statki, z pomocą których Rosja obchodzi międzynarodowe sankcje na eksport rosyjskiej ropy naftowej.

Czytaj więcej

Źródło – PAP

Urząd Morski w Szczecinie inwestuje w nowe jednostki.

Poprawią efektywność i bezpieczeństwo w porcie. Urząd Morski w Szczecinie ogłosił dwa przetargi na dostawę specjalistycznych jednostek pływających: stawiacza pław oraz pogłębiarki. Ich zadaniem będzie wzmocnienie infrastruktury morskiej w regionie i poprawa efektywności działań związanych z utrzymaniem torów wodnych. Oba postępowania prowadzone są w trybie przetargu nieograniczonego.

Czytaj więcej

Fot. – Urząd Morski w Szczecinie

Morskie trafostacje dla projektu Baltic Power prawie gotowe

Grupa Przemysłowa Baltic, obejmująca Energomontaż Północ Gdynia i Baltic Operator, buduje dwie morskie trafostacje (OSS) dla Baltic Power, pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej. Baltic Operator produkuje stalowe konstrukcje dla trafostacji o łącznej masie 2 600 ton, które są prefabrykowane w Gdańsku i Gdyni. Trafostacje przekształcają energię z turbin wiatrowych, którą następnie przesyłają na ląd. Montaż i wyposażenie stacji odbędzie się na lądzie, a instalacja na morzu przy użyciu statku instalacyjnego Gulliver. Farma będzie położona 23 km od brzegu w okolicach Łeby i Choczewa. Po zakończeniu budowy w 2026 roku, Baltic Power będzie pokrywać 3% krajowego zapotrzebowania na energię i zmniejszy emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

Czytaj więcej

Fot. Baltic Operator

W tureckim porcie zatonął kontenerowiec

W tureckim porcie Ambarli podczas załadunku przechylił się, a następnie zatonął kontenerowiec Amnah. 101-metrowy kontenerowiec Amnah pływający pod flagą Komorów był w trakcie przeładunku. W wyniku nierównomiernego rozłożenia ciężaru, statek przechylił się najpierw na portburtę. Na nagraniach widać, że już wtedy z pokładu jednostki uciekło 10 członków załogi. W komunikacie podano, że pozostałych pięciu zostało zmuszonych do skoku do wody w momencie, kiedy statek zaczął tonąć. Jeden z marynarzy odniósł lekkie obrażenia.

Czytaj więcej

Fot. X / @denizcilikgm / Generalna Dyrekcja Spraw Morskich Turcji

Rejestracja wystawców na BALTEXPO 2025 już ruszyła!

Czytaj dalej
Międzynarodowe Targi Gdańskie – AMBEREXPO
Międzynarodowe Targi Gdańskie – AMBEREXPO
ul. Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk
Śledź BALTEXPO w mediach społecznościowych!
© 2025 Międzynarodowe Targi Gdańskie - AMBEREXPO
|
Polityka prywatności